Pomysł o założeniu bloga urodził się jeszcze w 2016 roku. Wspólnie stwierdziliśmy, że fajnie by było udokumentować całą pracę włożoną w budowę naszego wymarzonego domu, odpowiedzieć na pytanie „dlaczego dom szkieletowy?”, a przy okazji stworzyć stronę, dzięki której inni będą mogli uniknąć naszych błędów lub znaleźć inspiracje.

Skąd właściwie wzięła się nazwa tego bloga?

dlaczego dom szkieletowy, ekoszkieletowyEkoszkieletowy, czyli ekologiczny (a przynajmniej częściowo) dom w technologii szkieletowej drewnianej. Można również spotkać  pod nazwą „dom kanadyjski” i wszelkie odmiany tych słów. Dlaczego dom szkieletowy? Wypadałoby tutaj zrobić porównanie różnych technologii budowania domów dostępnych na rynku – murowany (z cegły, z bloczków, z pustaków itp.), szkieletowy (na konstrukcji drewnianej lub stalowej) oraz inne jak np. domy z ekolitu (zapraszamy do lektury w internecie). Każda z wymienionych technologii ma swoich zwolenników i przeciwników, ponieważ każda ma plusy i minusy. Postaramy się po krótce wyjaśnić, dlaczego wybraliśmy dom oparty na szkielecie drewnianym, a nie dom murowany.

 

Finanse

Pierwsza kwestia, która przychodzi na myśl. Można znaleźć w internecie oraz różnych czasopismach stwierdzenia, że domy szkieletowe są tańsze od murowanych. Jest to jeden z aspektów, który poniekąd zachęcił nas do takiego wyboru. Każdą budowę możemy podzielić na etapy:

Etap I – fundamenty, które zarówno w jednej jak i drugiej opcji wyglądają podobnie, a nawet identycznie (w zależności od parametrów gruntu) – brak zauważalnej różnicy w kosztach.

Etap II – konstrukcja ścian – w zależności od materiału jaki wybierzemy może wyjść korzystnie dla każdej opcji. Murować można z betonu komórkowego (np. Ytong) czy też z tanich pustaków typu max. Każda z opcji będzie wyglądać inaczej, zarówno pod kątem jakości jak i ceny. W przypadku konstrukcji drewnianej musimy zainwestować w dobrej klasy drewno, które zostało poddane procesowi suszenia (przyjmuje się wilgotność maksymalną 10-13%). Zatem jeśli wybierzemy jakość, czyli budowę z Ytonga, to koszty będą wyższe niż w przypadku drewna.

Etap III – konstrukcja i pokrycie dachu – w domu murowanym przeważnie nie zwraca się uwagi na drewno konstrukcyjne i stosuje się zwyczajnie „mokre”, natomiast w domach szkieletowych drewno to musi być również wysokiej klasy jak w konstrukcji ścian (bo jaki by był sens robić ściany porządnie, a dach już nie). Samo pokrycie dachu nie powoduje różnicy w cenie, ponieważ w obu przypadkach wykorzystamy tyle samo materiału tj. dachówki ceramicznej, blachodachówki czy gontów.

Etap IV – ocieplenie. Domy murowane ociepla się przeważnie styropianem, natomiast szkieletowe, zgodnie ze sztuką, powinno ocieplać się wełną mineralną, która jest droższa od styropianu. Oczywiście znamy przypadki oklejenia domu szkieletowego styropianem, ale grozi to konsekwencjami np. w postaci wilgoci.

Czas budowy

to w zasadzie największa różnica. A jak wszyscy wiemy czas to pieniądz. Klasyczne domy murowane buduje się dłużej niż szkieletowe. Konstrukcja domu w szkielecie drewnianym wraz z dachem i jego pokryciem powstaje w około 3-4 tygodnie. Po tym czasie możemy ten dom od razu ocieplać, wstawiać okna, wykonać instalacje elektryczną, wodno-kanalizacyjną i C.O. Pozostaje wykończenie wnętrza. Nie ma szans, żeby wymurować dom w tak krótkim czasie, gdyż sztuka budowlana nakazuje, aby taka konstrukcja „odpoczęła” i osiadła pod własnym ciężarem. Jeśli weźmiemy tutaj pod uwagę kredyt na budowę domu, to należy pamiętać że dopóki dom nie uzyska pozwolenia na użytkowanie to płacimy tzw. karencję, która nie pomniejsza kwoty zaciągniętego kredytu, ani żadnych odsetek – taki haracz dla banku. Tutaj widzicie, że wydłużający się czas budowy jest na naszą niekorzyść finansową.

Ciepło

Ostatnią sprawa, którą warto poruszyć w tym wpisie. W domu szkieletowym, ogrzewamy tylko powietrze wewnątrz, gdyż drewno nie trzyma ciepła. Dzięki temu dom szybko osiąga zadaną przez nas temperaturę. W domach murowanych natomiast musimy ogrzewać powietrze oraz mury, które akumulują ciepło, przez co dom ogrzewa się dłużej. W przypadku domów murowanych zaleca się ogrzewanie przez cały okres grzewczy, natomiast w domach ze szkieletem drewnianym można swobodnie operować temperaturą.

Podsumowanie

Przedstawiliśmy pokrótce nasze argumenty przemawiające za wyborem domu w technologii szkieletowej drewnianej. Tak jak już wspomnieliśmy każda opcja ma swoje plusy i minusy. Która ma ich więcej? Nie chcemy nikomu narzucać swoich racji. Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.