Przełomowy rok 2017

Rok się kończy więc przyszedł czas na małe podsumowanie. Mijający właśnie rok był dla nas przełomowy. Spełniliśmy jedno z naszych największych marzeń, czyli posiadanie swojego własnego domu. Od wbicia pierwszej łopaty, czyli 10 kwietnia 2017 w zasadzie żyliśmy tylko budową i całą otoczką, która jest z nią związana. Kosztowało nas to nie tylko sporo pieniędzy, ale też sił i nerwów. Na budowie nie da się wszystkiego przewidzieć i nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli. Tak było już praktycznie od pierwszych dni, kiedy to pojawiła się u nas Pani Archeolog. Na szczęście nie ma takiego problemu, którego nie dałoby się rozwiązać, dlatego nie będziemy tutaj narzekać.

Jeśli ktoś kiedyś powiedział, że nie da się wybudować domu w ciągu kilku miesięcy i w nim zamieszkać, to chyba jesteśmy najlepszym przykładem, że tak nie jest. Nasz dom był gotowy do zamieszkania już w listopadzie, ale doszła do tego jeszcze cała papierowa otoczka związana z odbiorami. Jeśli ktoś kiedyś powiedział, że „taki dom z drewna” można postawić i wykończyć za kilkadziesiąt tysięcy, to pewnie ma racje, ale ten dom miałby wielkość blaszanego garażu 🙂 Na dzień dzisiejszy wydaliśmy około 380 tys. zł. Zawiera się w tym postawienie domu od podstaw, wykończenie, postawienie garażu, wszystkie media, wyposażenie i wszystko to co zostało w obrębie naszej działki zrobione. Nie ma tutaj kosztu zakupu działki, bo w zależności od położenia może się to różnić. Pewnie gdyby nie nasza ciężka praca oraz praca naszych niezawodnych rodziców, to musielibyśmy na tym etapie doliczyć jeszcze 40-50 tys. zł do całości kosztów.

Czy da się taniej? Na pewno się da, aczkolwiek robiliśmy ten dom dla siebie – na lata, więc zależało nam na jakości materiałów i wykonania. Pewnie gdybyśmy tu i tam zaoszczędzili na materiałach to wyszło by 10-15% taniej, ale jak powszechnie wiadomo „kto oszczędza, płaci dwa razy”. To stwierdzenie niestety potwierdza się w codziennym życiu.

podsumowanie - ekoszkieletowy 2017
Podsumowanie – ekoszkieletowy 2017

Plany na 2018

Od początku istnienia ekoszkieletowy.pl spotykamy się z bardzo pozytywnym odbiorem naszych poczynań, dlatego też planujemy dalej kontynuować prowadzenie bloga i opisywać oraz pokazywać na zdjęciach wszystko to co będzie się działo na naszej działce. Lista działań, które chcielibyśmy wykonać w 2018 roku jest długa i jeśli tylko zdrowie i finanse nam pozwolą to będziemy chcieli zrobić jak najwięcej. Są to m. in.:

  • Montaż drzwi wewnętrznych
  • Wyrównanie terenu i posianie trawy
  • Wykonanie obwódki dookoła domu i odprowadzenia wody deszczowej
  • Wykonanie ogrodzenia, przynajmniej tymczasowego
  • Ocieplenie i wykończenie garażu
  • Ocieplenie dachu
  • Ukończenie instalacji IT oraz antenowej
  • Umeblowanie i dekoracje

Dla nas będzie to pracowity rok, mamy wiele fajnych pomysłów, które będziemy chcieli zrealizować oraz pochwalić się nimi. Tymczasem do siego roku!

Rodzinka (prawie) w komplecie – 2018 też będzie przełomowy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.