Poniedziałek 19.06.2017
Zastanawialiście się kiedyś jak wygląda instalacja elektryczna w domu szkieletowym? W kolejnym tygodniu naszych działań przyszedł czas, żeby właśnie tym się zająć. Odpowiednio wykonana oraz rzecz jasna odebrana przez uprawnionego elektryka instalacja jest podstawą do tego, aby dostawca energii w końcu nam ją dostarczył. Wszystkie przewody elektryczne, a także kable tzw. niskoprądowe – czyli sieć strukturalna (komputery, wifi, kamery itp.), instalacja antenowa, instalacja audio – wideo muszą być prowadzone w osłonach. Może to być zwykły peszel lub rurki PCV dedykowane do prowadzenia okablowania. Chodzi o to, aby odizolować prąd i inne impulsy elektryczne od drewna konstrukcyjnego i wełny mineralnej. Podczas prowadzenia okablowania właśnie „wpychanie” kabli w peszle jest najbardziej czasochłonne. W poniedziałek udało nam się ułożyć kilka obwodów elektrycznych na gniazdka. W garażu natomiast trwały prace przygotowawcze do wylania płyty fundamentowej oraz wieńca, czyli zagęszczanie ziemi, szalunki, zbrojenia itp.


Wtorek
Ciąg dalszy poniedziałkowych prac – w domu jak i w garażu. Na szczęścia kabla oraz peszla stopniowo ubywało, a kabli schodzących się w miejsce gdzie będzie rozdzielnica instalacji elektrycznej przybywało. Wszystkich obwodów elektrycznych przewidzieliśmy 31 obwodów elektrycznych (czyli 31 bezpieczników nadprądowych w skrzynce, tzw. „eSy”) w tym 19 obwodów na gniazdka i 12 obwodów oświetleniowych. Oprócz w/w bezpieczników będą też tzw. różnicówki (wyłącznik różnicowoprądowy) przypisane do konkretnych obwodów. Zabezpieczają one instalację oraz nas przed porażeniem prądem elektrycznym, tak w skrócie. Różnych urządzeń w skrzynce jest więcej, może na dniach wrzucimy schemat Zachęcamy do lektury ogólnodostępnej w internecie oraz do dyskusji, jeśli jesteście zainteresowani tematem zabezpieczeń w domu. Liczby obwodów mogą Was zdziwić, bo w większości starych mieszkań i domów takich zabezpieczeń jest kilka, ale w dobie nowoczesnych sprzętów RTV i AGD i coraz większym poborze prądu lepiej żeby instalacja była porządnie zabezpieczona.



Środa
Naszły nas takie przemyślenia, że jak się pracuje u siebie i robi coś dla siebie, to nawet się tak nie męczy. Właśnie instalację elektryczną robimy sami wraz z tatą (Michała), który w późniejszym czasie będzie zajmował się również pracami wykończeniowymi wewnątrz (w tym fachu od wielu wielu lat). Nie wyobrażamy sobie, żeby ktoś inny wykończył nasz dom Zrobiliśmy praktycznie wszystkie obwody na gniazdka i kilka oświetleniowych. Jak skończymy elektrykę to będziemy układać opisywane wcześniej niskie prądy. W garażu natomiast nasi budowlańcy prawie skończyli szalunki i zbrojenie na wieniec oraz rozłożyli rury pod kanalizację.



Wow. Taka konstrukcja robi wrażenie. Jestem pełen podziwu.
Bardzo dziękujemy. Miło jak osoba z danej branży pozytywnie ocenia naszą pracę
Pytanko… czy w konstrukcji drewnianej używaliście peszli do instalacji elektrycznej? Zastanawiam się . Mam konstrukcje drewniana , będę ocieplał wełna i nie wiem czy dać w pędzlach czy nie… kabel oczywiście YDYP..
Wszystkie kable elektryczne, skrętki i koncentryki idą w peszlach. Koszt niewielki, a na pewno bezpieczniej.