Poniedziałek 28.08.2017r. – Robimy wylewki betonowe

W poniedziałek o 6:30 na budowie zjawiła się ekipa, której zadaniem było wykonanie wylewek w naszym domu. Przez ostatnie dni przygotowaliśmy podłoże układając 7 cm styropianu, folię izolacyjną, 3 cm maty do podłogówki i samo ogrzewanie podłogowe. Zostały zrobione również dylatacje, które mają zapobiegać odkształcaniu betonu w rogach i przy ścianach. Wyznaczyliśmy poziomy, do których pracownicy mają zrobić wylewki. Zdecydowaliśmy się na tradycyjne wylewki cementowe (betonowe) wykonywane maszynowo (tzw. Miksokret), które są bardziej uniwersalne niż modne dzisiaj anhydrytowe. Czy lepsze? Tego nie wiemy, ale decyzja została podjęta 🙂 Według szkoły i większości książek do wylewek stosuje się cement II 32,5 oraz piasek płukany bądź rzeczny (podobno lepszy) w proporcji 1:3. Jednak jest to umowne i tak naprawdę każda firma ma już swoje sprawdzone proporcje, w które nie wnikamy. Ma być po prostu dobrze, a my chcemy być spokojni że nie będzie pękać. Ekipa pracowała cały dzień, a z dotychczasowego efektu jesteśmy zadowoleni, ponieważ jest równo jak na stole. Dostaliśmy od Panów również zalecenia dotyczące pielęgnacji wylewek.

wylewki betonowe w domu szkieletowym
Wchodzimy do domu, a tu 17 cm wyżej niż tydzień temu 🙂
wylewki betonowe w domu szkieletowym
Salon/kuchnia
wylewki betonowe w domu szkieletowym
Korytarz

Czwartek – Pielęgnacja wylewek

Podobno bardzo ważne w wylewkach jest nie tylko samo wykonanie, ale również to jak o nie zadbamy później. 3 dni po wykonaniu należy wylewki polać delikatnie wodą (zrosić), a następnie przykryć folią. Chodzi o to, aby świeży beton napił się wody, a folia ma zapobiegać oddawaniu wilgoci przy cieplejszych dniach. Tym bardziej ma to znaczenie w naszym domu, gdzie ściany i sufity są pokryte płytami gipsowo – kartonowymi. Płyty G-K, gdy nie są zabezpieczone gładzią, tynkiem, czy czymkolwiek innym to łatwo chłoną wilgoć, a tego nie chcemy. Folia dodatkowo zabezpiecza beton przed kurzem czy też rozlaniem różnych płynów.

Nasze wylewki mają grubość od 6 do 7 cm, ponieważ płyta fundamentowa miała małe niedoskonałości. Najważniejsze, że teraz jest równiutko i można działać dalej. W przeciągu dwóch tygodni będziemy również robić wylewki w budynku gospodarczo – garażowym. Musimy jednak najpierw zrobić tam porządek i poukładać styropian. Ale oczywiście damy radę! 🙂

pielęgnacja wylewek
W salonie folia już rozłożona
Trochę pofałdowane, ale ważne że podłoga zabezpieczona.
Korytarz
Jedna z sypialni

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.