W poprzednim wpisie pt. dlaczego dom szkieletowy poznaliście nasze argumenty, które przekonały nas do wyboru właśnie tej technologii budowy. Myśleliśmy nad kontynuacją wątku o samej technologii, ale doszliśmy do wniosku, że jest to dobry moment, żeby napisać o naszym projekcie i dać wskazówki jak wybrać odpowiedni projekt domu.

Kryteria wyboru

Zaraz po tym jak kupiliśmy działkę przyszedł czas na zastanowienie się jak nasz wymarzony dom powinien wyglądać. Oczywiście to, że dom jest ładny, nie oznacza że będzie funkcjonalny, a to oczywiście też był bardzo istotny dla nas aspekt. W skrócie postaramy się wypunktować, czym kierowaliśmy się przy wyborze odpowiedniego projektu. Zatem:

 • dom parterowy, poddasze z możliwością adaptacji w przyszłości
 • powierzchnia użytkowa parteru 120-150m2
 • podział domu na dwie strefy: dzienną oraz sypialną
 • pomieszczenia:
  • duży salon z otwartą kuchnią
  • 3 pokoje (sypialnie)
  • łazienka
  • WC
  • mała garderoba
  • pralnio – spiżarnia
  • pomieszczenie techniczne – kotłownia
 • garaż poza bryłą budynku mieszkalnego jako osobny budynek:
  • 2 stanowiska garażowe
  • pomieszczenie gospodarcze

Skąd się wziął nasz projekt?

Na rynku można znaleźć tysiące różnych projektów, lecz jak się okazuje żaden z nich nie jest „idealny”. W każdym trzeba by coś zmienić, żeby spełniał nasze małe wymagania 🙂 Znaleźliśmy kilka projektów, które częściowo spełniały nasze kryteria, lecz w każdym brakowało tego „czegoś”. Postanowiliśmy, że skoro wiemy czego chcemy to spróbujemy sami narysować rozkład pomieszczeń naszego domu i wpisać go w jakąś prostą bryłę opartą na podstawie prostokąta. Oferty popularnych serwisów z gotowymi projektami odrzuciliśmy, ponieważ są tanie tylko z pozoru (2500-5000zł). Jeśli jednak dojdzie do tego adaptacja projektu do działki, zmiany w samym projekcie, zmiana technologii budowy z murowanej na szkieletową czy też projekt ogrzewania podłogowego, to suma może przekroczyć 10 000zł, a to w porównaniu do zwykłego biuro architektonicznego i wykonaniu projektu od podstaw wychodzi nawet dwukrotnie drożej. Po wizycie w kilku biurach w końcu wybraliśmy architekta z naszych rodzinnych stron. Na załączonych poniżej rzutach widać, że wymienione kryteria zostały spełnione.

Rzut przyziemia – dom

 

Rzut przyziemia – budynek gospodarczo – garażowy

Inne wymagania

Projekt musi spełniać również inne wymagania. Chodzi tutaj o Warunki Zabudowy i Zagospodarowania Ternu (WZiZT) lub Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (jeśli taki istnieje). W naszym przypadku MPZP powstał w 2004 roku, a w późniejszych latach przechodził aktualizacje. Ogólnie ujmując jest to akt prawa miejscowego określający przeznaczenie, warunki zagospodarowania i zabudowy terenu, a także rozmieszczenie inwestycji celu publicznego. W przypadku zabudowy jednorodzinnej może narzucać nam np. kolor elewacji, kolor dachu, ilość kondygnacji, kształt i kąt nachylenia dachu itp. W naszym przypadku oczywiście tak właśnie jest: elewacja – odcienie beżu lub żółtego, dach – odcienie czerwieni lub brązu, kąt nachylenia dachu 30o. Niestety nawet jakbyśmy chcieli mieć zielony dach, czerwone ściany, to po prostu nie możemy, bo takie jest prawo. Na szczęście podlegają mu wszyscy jednakowo, więc możemy być pewni że dom smerfów albo zielony gaj w naszym sąsiedztwie nie stanie 🙂

Widok elewacji – dom
Widok elewacji – budynek gospodarczo – garażowy

Podsumowując, jeżeli staniecie kiedyś przed pytaniem jak wybrać odpowiedni projekt domu, to warto wypunktować sobie najważniejsze dla siebie cechy, które powinien posiadać wymarzony dom. Następnie warto zwrócić uwagę na akty prawne określające warunki zagospodarowania, kształt i wygląd budynków itp. Może to być MPZP, jeśli jest wydany. Jeśli go nie ma to trzeba wystąpić do Urzędu Gminy o wydanie decyzji o WZiZT. Przy okazji projektu całej papierologii jest sporo, ale ten temat na pewno zostanie przez nasz poruszony w przyszłości.