Poniedziałek 05.06.2017 – podpory krokwi

Idziemy coraz większymi krokami do przodu. W poniedziałek konstrukcja dachu została ostatecznie wzmocniona poprzez zamontowanie słupów nośnych pod czterema narożnymi krokwiami. W tym momencie konstrukcja była gotowa do położenia płyt OSB na dachu, z tym że na płyty musieliśmy czekać do wtorku. W ostatnim czasie wszystkie składy budowlane mają spore obsuwy. Dzieje się tak, ponieważ pogoda w kwietni i w maju była jaka była i teraz wszyscy inwestorzy rzucili się na materiały. Na zdjęciu poniżej możecie zobaczyć jak wygląda podpora krokwi narożnej.

podpora krokwi montaż OSB na dachu
Podpora krowki – 2x belka 15×4 oraz wzmocnienia
podpora krowki i montaż OSB na dachu
Podpora krokwi z innej perspektywy

Wtorek – okna dachowe

Długo zastanawialiśmy się, gdzie i jak umieścić okna dachowe, które będą potrzebne do przewietrzania strychu. Doszliśmy do wniosku, że najlepiej będzie zrobić je od strony garażu, gdyż z tamtej strony będzie najdłużej widno, a okna w przyszłości mogą stanowić również doświetlenie klatki schodowej (jeśli ją w ogóle zrobimy). Zdecydowaliśmy się na dwa okna asymetrycznie ułożone względem połaci dachu (otwory widoczne na zdjęciu). W międzyczasie przyjechał transport płyt OSB o grubości 12 mm, które zostaną przybite do połaci dachowych. W przypadku lekkiego dachu, który zostanie przykryty gontem bitumicznym nie ma sensu stosować grubszych płyt, ponieważ 12 mm mają wystarczającą nośność i twardość. Przed montażem płyt krokwie trzeba było wyheblować, żeby powierzchnie idealnie do siebie przylegały.

płyty OSB na dach
Płyty OSB na dach
okna dachowe w domu szkieletowym
Otwory pod okna dachowe

Środa – montaż płyt OSB na dachu

W końcu przyszedł czas na montaż płyt OSB. Dom zaczyna coraz lepiej wyglądać. W ciągu dnia udało się obić połowę dachu. Płyty OSB przybija się do krokwi oraz łączy się je za pomocą klamer montażowych, które dodatkowo usztywniają całość. W tym dniu w garażu chłopaki również wyrównali teren pod płytę fundamentową. Trzeba będzie to jeszcze zagęścić oraz podsypać żółtym piaskiem, żeby wszystko było twarde i sztywne.

OSB na dachu
Front domu z OSB na dachu
OSB na dachu
Widok od strony garażu
W końcu równo pod garażem 🙂

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.