Kryteria wyboru źródła ogrzewania

Jeszcze na etapie projektowania musieliśmy się zastanowić w jaki sposób będziemy ogrzewać nasz dom. Wiele osób namawiało nas na ogrzewanie gazowe, ponieważ jest w miarę bezobsługowe, a dodatkowo przez naszą działkę biegnie rura gazowa. Zdecydowaliśmy się jednak na inną, bardziej innowacyjną technologię, ale o tym za chwilę.

Trzeba pamiętać, że wybór źródła ogrzewania jest decyzją na wiele lat, jak nie na zawsze. Dlatego też musi to być decyzja naprawdę przemyślana pod każdym kątem. Kryteriów wyboru jest dużo, ale postaramy się krótko opisać najważniejsze z nich.

  • Cena nośnika energii – czyli ile tak naprawdę będzie nas kosztować ogrzewanie domu, np. w skali roku
  • Koszt wyposażenia kotłowni i wykonania instalacji – oszczędności na tym etapie nie są wskazane, ponieważ potem może się okazać, że serwis i obsługa urządzeń oraz koszty ogrzewania szarpią nas po kieszeniach
  • Komfort użytkowania – mamy na myśli samą obsługę urządzeń grzewczych, gdzie w jednym przypadku po uruchomieniu możemy zapomnieć o kotłowni, a w innym przypadku na bieżąco uzupełniać paliwo i kontrolować parametry. W tym punkcie również istotne jest samo składowanie paliw stałych lub płynnych, na które potrzebujemy dodatkową przestrzeń
  • MPZP – jak się okazuje, Plan Zagospodarowania może nam w pewien sposób narzucić lub zabronić stosowania danego nośnika energii (w naszym przypadku całkowity zakaz budowy kotłowni opałowych, a i tak nie zamierzaliśmy latać do kotłowni żeby dorzucić węgla, drewna itp.)
  • Ekologia – również jest dość istotnym kryterium, ponieważ źródła ogrzewania, które mniej oddziałują na środowisko są po prostu droższe

Źródła i koszty ogrzewania

Na dzień dzisiejszy mamy bardzo duży wybór źródeł ogrzewania. Każdy znajdzie coś dla siebie pod względem kryteriów wymienionych w powyższym akapicie. Poniżej prezentujemy zestawienie różnych rodzajów ogrzewania oraz orientacyjne koszty ogrzewania domu 130 m2, dobrze ocieplonego (zapotrzebowanie 90 kWh/m2*rok oraz około 3500 kWh/rok na C.W.U.), biorąc pod uwagę urządzenia dobrej klasy (takie, które chcielibyśmy mieć we własnym domu):

*taryfa całodobowa

Jak widzicie w tabeli rozbieżność cenowa jest bardzo duża. Najciekawsze wydają się kotły na gaz ziemny, kocioł opałowy na pellety ze względu na niską zawartość popiołu, a także pompa ciepła z kolektorem gruntowym. Koszty oczywiście mogą się wahać w zależności od warunków, od naszych potrzeb temperaturowych czy też naszej wygody. Trzeba też pamiętać, że ceny paliw stałych i płynnych podlegają ciągłym wahaniom. Do każdego źródła ogrzewania możemy dołożyć instalacje solarne, które obniżą koszty w skali roku, ale są drogie w zakupie i bez dofinansowań mogą się po prostu nie opłacać.

Ogrzewanie w domu szkieletowym

Pewnie domyślacie się, że w naszym przypadku wybór padł na pompę ciepła z kolektorem gruntowym (w końcu ekoszkieletowy). Nie potrzebowaliśmy dużo czasu, żeby podjąć taką decyzję. W naszym domu będzie ogrzewanie podłogowe na całej powierzchni, które wymaga wody obiegowej o temperaturze do 35o C, a w tradycyjnych grzejnikach potrzeba 55o C. Podłogówka zatem obniży koszty ogrzewania 🙂 Jako że dom jest wykonany w szkielecie drewnianym i dobrze wyizolowany, będzie również zainstalowana wentylacja mechaniczna (rekuperacja) z odzyskiem ciepła, która dodatkowo obniży koszty ogrzewania w ciągu roku. Zapewni też świeże powietrze w domu przez cały rok oraz przyjemne chłodniejsze powietrze latem dzięki zastosowaniu Gruntowego Wymiennika Ciepła (GWC). W kolejnej części tego wpisu pokażemy Wam ciekawe porównanie kosztów wykonania instalacji ogrzewania gazowego oraz pompy ciepła.

One thought on “Ogrzewanie w domu szkieletowym cz. 1”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.