Pompa ciepła czy gaz?
W pierwszej części artykułu pisaliśmy o kryteriach wyboru źródła ogrzewania oraz pokazaliśmy przykładowe porównanie kosztów ogrzewania dla domu o powierzchni 130 m2. W kontynuacji artykułu chcielibyśmy zaprezentować Wam porównanie kosztów wykonania kompletnej instalacji ogrzewania gazowego oraz pompy ciepła z kolektorem gruntowym. Jest to porównanie finansowe, które w zasadzie przekonało nas do wyboru pompy ciepła. Poniżej zobaczycie autentyczne kwoty, które przedstawili nam wykonawcy.
Zanim do tego przejdziemy warto zaznaczyć, że w obu przypadkach najważniejszy jest odpowiedni dobór urządzeń do danego obiektu. Oszczędności na etapie zakupu mogą się potem odzwierciedlić wyższymi kosztami eksploatacji. Dlatego też mogą Was zdziwić niektóre koszty, ponieważ na pewno znajdzie się wielu „fachowców”, którzy stwierdzą, że zrobią taniej itd. Duże znaczenie w wyborze sprzętu oraz wykonawcy mają też własne przekonania oraz relacje i zaufanie.
Porównanie finansowe
Przejdźmy zatem do rzeczy. W poniższym zestawieniu prezentujemy koszty kompletnej instalacji dla domu o powierzchni 130 m2 (w przypadku gazu ceny są uśrednione, z różnych ofert). Nie wchodzimy w szczegóły, prezentujemy punkty „ogólne”:
Pompa ciepła:
- Pompa ciepła Dimplex SI 7TE z zasobnikiem 300 l – 19 500 zł
- Kolektor gruntowy płaski wraz ze studzienką rozdzielczą – 2 000 zł
- Glikol – 800 zł
- Kotłownia – rury, armatura, zabezpieczenia – 2 000 zł
- Wykopy ziemne – 3 000 zł
- Robocizna – 3 000 zł
SUMA: 30 300 zł
Gaz:
- Kocioł jednofunkcyjny Viessmann Vitodens 200 19 kW z zasobnikiem 150 l – 11 500 zł
- Regulator pokojowy – 400 zł
- Komin systemowy – 3000 zł
- Odbiór kominiarski – 250 zł
- Projekt instalacji – 500 zł
- Przyłącze gazu – u nas 1600 zł
- Kotłownia – rury, armatura, zabezpieczenia – 3000 zł
- Robocizna – 2000 zł
SUMA: 22 250 zł
Zatem w tym przypadku koszt wykonania instalacji ogrzewania gazowego będzie o 8050 zł tańszy niż w przypadku instalacji ogrzewania pompą ciepła. Niewielka różnica prawda? Tym bardziej, że nie raz słyszeliśmy, że pompa kosztuje 50 tyś. zł… Biorąc pod uwagę koszty eksploatacji, o których pisaliśmy w pierwszej części, różnica ta powinna się zwrócić w przeciągu 5 lat. A kolejne lata to wychodzenie na plus, oczywiście w porównaniu do ogrzewania gazem. Oczywiście są to nasze wybory, nasze wnioski i nasze przekonania. Na pewno warte przemyślenia 🙂
Witam, bardzo mnie zaciekawiły te koszty, sam planuje stawiać mojego Kanadyjczyka i wciaz myślę czym będę ogrzewać. Również planuje wszędzie podlogowke.
Jednak do rzeczy wpisałem teraz model który został tutaj wypisany i cena na Ceneo oscyluje od 29990. Gdzie w takim razie udało się Państwu nabyć o 10 tys mniej ?
Pompę ciepła kupowaliśmy w pakiecie z rekuperatorem, więc dostaliśmy zniżkę. Za pakiet zapłaciliśmy chyba 30 tys. zł. Dodatkową zniżkę dał nam instalator, który jest też certyfikowanym dystrybutorem. O ile dobrze pamiętam, to jego rabat był na poziomie 25%, a cena wyjściowa pompy była na pewno niższa niż dzisiaj. W tym momencie naszego modelu nie ma już w oficjalnej dystrybucji, produkt został wycofany rok temu.
Dzień dobry. Można prosić o namiar do Państwa instalator? Kolejne pytanie to jak rozumiem to zasobnik w pompie jest do cwu?