Ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie podłogowe – typu wodnego czy elektrycznego?

Ogrzewanie podłogowe posiada wiele zalet, które pozytywnie wpłyną na Twój komfort cieplny w mieszkaniu lub domu oraz znacznie obniżą rachunki za energię. O tym, czy warto je zastosować u siebie oraz w jaki sposób wpłynie to na Twoje oszczędności, komfort cieplny i zdrowie, dowiesz się z poniższego artykułu.

Ciepły dom bez grzejników

Ogrzewanie podłogowe jeszcze kilka lat temu kojarzyło się z luksusem, na który nie każdy mógł sobie pozwolić. Dziś jednak staje się normą i tradycyjne grzejniki są coraz częściej zastępowane instalacjami podpodłogowymi. Takie rozwiązanie, zarówno wodne czy elektryczne, posiada kilka głównych cech, wpływających na ich korzyść.

Pionowe ogrzewanie lepsze dla zdrowia

Do najważniejszych właściwości instalacji grzewczej podłogowej należą względy zdrowotne. Okazuje się, że najbardziej optymalnym rozkładem temperatury jest sytuacja, w której to głowa jest chłodniejsza od stóp. Warto przy tym zaznaczyć, że te części ciała są również naturalnymi termostatami organizmu, dlatego gdy jest Ci za gorąco, ściągasz czapkę, zaś w przypadku przemarznięcia, zakładasz ciepłe skarpetki. Podłogówka, czyli ogrzewanie podpodłogowe, wykorzystuje ten naturalny mechanizm, dzięki czemu Twój odczuwalny komfort cieplny jest na bardzo wysokim poziomie, a co za tym idzie, poprawia się Twoje samopoczucie i znika uczucie znużenia, charakterystyczne dla przegrzania.

Mniejsze rachunki za energię

Tradycyjne grzejniki ścienne bywają nieefektywne, ponieważ są często umiejscowione pod nieszczelnym oknem, co powoduje migrację ciepła z wewnątrz na zewnątrz. Przy wąskich parapetach, to zjawisko jest dodatkowo spotęgowane, przez co musisz często odkręcać urządzenie do poziomu maksymalnego, a co za tym idzie – zużywasz dodatkową energię, zanim dojdzie do wyrównania się temperatury w pokoju. Ogrzewanie podłogowe charakteryzuje się równomiernym rozłożeniem, dzięki czemu wydobywające się ciepło od razu delikatnie “miesza się” z chłodnym powietrzem w całym pomieszczeniu, przez co nie ma konieczności kilkukrotnego dogrzewania. Warto pamiętać jednak, że zmniejszenie kosztów związanych z energią jest możliwe tylko w przypadku wykonania odpowiedniej termomodernizacji domu.

Antyalergiczność

Cyrkulacja powietrza związana z wysoką temperaturą grzejników ściennych sprawia, że drobinki kurzu są unoszone wraz z obiegiem energii cieplnej. Zjawisko to może przypominać powiewy wiatru jesienią, kiedy mocniejsze podmuchy unoszą liście z chodników. I choć w domowych warunkach jest to proces niezauważalny, “szalejące” alergeny mogą realnie wywoływać różne reakcje organizmu, tj. łzawienie, kichanie, katar i problemy z oddychaniem. W przypadku podłogówki, temperatura ogrzewania jest niższa i nie dochodzi do “wirowania” kurzu, co wiąże się z poprawą stanu zdrowia i ograniczeniem reakcji alergicznych.

Dobra współpraca z nowoczesnymi systemami grzewczymi

Jeśli jesteś na etapie projektowania systemu ogrzewania w swoim domu, dobrą wiadomością może być to, że podłogówka idealnie współpracuje z nowoczesnymi, czyli niskoemisyjnymi i oszczędnymi kotłami CO oraz pompami ciepła. Samodzielne wytwarzanie energii grzewczej np. z powietrza, nie tylko znacznie obniży Twoje rachunki, ale również pozwoli korzystać z wielu udogodnień, tj. zdalne sterowanie, brak konieczności wydzielenia specjalnego pomieszczenia dla brudzącego kotła CO lub magazynowania paliwa.

Oszczędność miejsca i przestrzeni

Ogrzewania podłogowego nie widać, ponieważ jest ono całkowicie zainstalowane pod parkietem. Brak grzejników na ścianie, może więc pozwolić Ci na dowolną aranżację wnętrza.

Ogrzewanie wodne czy elektryczne?

Jeśli rozważasz montaż instalacji podłogowej, z pewnością zastanawiasz się, które ogrzewanie będzie dla Ciebie lepszym rozwiązaniem – elektryczne czy wodne?

Ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie wodne

Powstaje na skutek ogrzania obiegu wody przez kocioł zasilany dowolnym paliwem (stałym, gazowym, olejowym) lub energią elektryczną. Gorąca ciecz wpływa do rur instalacyjnych, dzięki czemu (po upływie określonego czasu oraz mocy) oddaje ciepło na zewnątrz. Niezbędne jest również dodatkowe zabezpieczenie instalacji (poprzez nałożenie warstwy izolacyjnej, czyli betonu), ponieważ w przeciwnym wypadku, woda zbyt mocno nagrzewałaby podłoże, co mijałoby się z komfortem użytkowania i przypominałoby chodzenie boso po rozgrzanym asfalcie.

Zalety:

 • zaoszczędzenie przestrzeni;
 • komfort;
 • wysoka trwałość instalacji;
 • możliwość współpracy z efektywnymi i tanimi systemami grzewczymi, np. pompą ciepła, kotłem CO nowej generacji, co przekłada się na oszczędność eksploatacji;
 • możliwość regulacji temperatury wody (dotyczy wyłącznie przypadku, jeśli posiadasz nowoczesny kocioł lub pompę).

Wady:

 • skomplikowana instalacja;
 • ciężar całej instalacji (należy przewidzieć to podczas prac projektowych);
 • skomplikowana i większości przypadków niemożliwa instalacja w już istniejącym budynku;
 • ryzyko zamarznięcia wody w przypadku długiego nieużywania;
 • ryzyko pojawienia się rozszczelnienia i wycieku wody.

Ogrzewanie elektryczne

w tym przypadku nie ma konieczności zatapiania rur w betonie, ponieważ wystarczą jedynie odpowiednio okablowane maty lub folie z drutami aluminiowymi. To sprawia, że ogrzewanie elektryczne jest prostsze do wykonania i wymaga mniejszych nakładów materiałowych, ale może się wiązać z wyższymi kosztami eksploatacyjnymi. Do ustawienia temperatury wystarczy nam sterownik, dzięki czemu możemy samodzielnie zdecydować, z jaką mocą chcemy ogrzać dom lub mieszkanie.

Zalety:

 • zaoszczędzenie przestrzeni;
 • komfort;
 • wysoka trwałość instalacji;
 • szybka i prosta instalacja;
 • możliwość instalacji w istniejącym już budynku;
 • brak ryzyka zamarznięcia wody lub jej wycieku;
 • możliwość sterowania temperatury.

Wady:

 • wyższe koszty eksploatacyjne w przypadku braku własnego źródła wytwórczego energii elektrycznej (np. paneli fotowoltaicznych);
 • ryzyko zwarcia lub awarii instalacji;
 • brak możliwości działania w przypadku przerw w dostawie prądu.

Najkorzystniejszą sytuacją jest posiadanie domu jednorodzinnego, w którym właściwie możesz samodzielnie dokonać wyboru. W przypadku mieszkania w bloku lub kamienicy, jesteś uzależniony od obecnego systemu grzewczego, ponieważ niemożliwym jest np. indywidualne zbudowanie kotłowni, w której będziesz mógł zainstalować własny kocioł CO lub pompę ciepła oraz wykonasz skomplikowane prace instalacyjne. Z tego powodu oraz z uwagi na obecny rozwój technologii grzewczej, wybór ogrzewania podłogowego elektrycznego wydaje się rozsądniejszą decyzją, która nie tylko pozwoli Ci na szybką i łatwą instalację, ale również zapewni wyższy poziom bezpieczeństwa i wygody.

Decydując się na podłogówkę, warto również zastanowić się nad źródłem energii. W przypadku ogrzewania elektrycznego, koszty zawsze będą wyższe niż w przypadku wodnego, ponieważ cena za prąd (z uwagi na coraz większe zapotrzebowanie na całym świecie) już teraz jest na bardzo wysokim poziomie. Budowa domu pod kątem niezależności energetycznej, czyli inwestycja we własne źródło wytwórcze, może być więc dobrym sposobem na utrzymania tego typu ogrzewania oraz dużą oszczędność.

 

Autorką wpisu gościnnego jest Ola – redaktorka bloga Fixly.

3 thoughts on “Ogrzewanie podłogowe typu wodnego czy elektrycznego?”

  1. Jeśli mówimy o elektrycznym to jak najbardziej się zgadzam. W przypadku klasycznego – wodnego, nie ma to już aż takiego znaczenia. Aczkolwiek w ubiegłym roku założyliśmy panele PV (być może o tym napiszę) i widać oszczędności czarno na białym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.