Rekuperator w domu szkieletowym

Na temat wentylacji w domu szkieletowym pisaliśmy już kiedyś – link. Dzisiaj chcielibyśmy trochę rozwinąć temat i dodać trochę o rekuperatorach. Jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia 2017 uruchomiliśmy system wentylacji w naszym domu, dlatego teraz po kilku tygodniach użytkowania możemy co nie co na ten temat powiedzieć.

Rekuperator w domu szkieletowym ma według nas wiele zalet. Oczywiście podstawowym plusem jest odzysk ciepła poprzez wymiennik krzyżowy. Trzeba w tym miejscu wspomnieć o sprawności temperaturowej rekuperatorów. W dużym skrócie jest to wartość, która mówi nam ile ciepła z powietrza wywiewanego jest odzyskiwane i przekazywane do powietrza nawiewanego. U nas najczęściej różnica tych temperatur wynosi 0,5-1OC (np. 17,5oC wyciągane, 16,7 oC nawiewane; temperatury mierzone w rekuperatorze), więc daje to wynik w okolicach 90-95%. Jednak (uproszczoną) sprawność oblicza się ze wzoru:

S = (Tn– Tz)/(Tw– Tz) × 100%

Tn – temperatura powietrza nawiewanego (mierzona na wylocie z rekuperatora)
Tw – temperatura wewnętrzna
Tz – temperatura zewnętrzna

Jeśli pod ten wzór podstawimy nasze temperatury: 22 wewnątrz, 0 na zewnątrz, 16,7 nawiewane, to otrzymamy sprawność równą 76% i jest to wartość wiarygodna. Wynik na pewno będzie lepszy gdy uruchomimy GWC. Na razie nie możemy tego zrobić, gdyż dość wysoko podchodzą nam wody gruntowe i wiosną musimy zrobić odwodnienie.

rekuperator w domu szkieletowym
Wymiennik krzyżowy w rekuperatorze

Ze sprawnością wiążą się oszczędności finansowe, ponieważ urządzenie grzewcze (bez znaczenia jakie) zużyje mniej energii żeby ogrzać dom.

Inne zalety użytkowania rekuperatora

Dla nas chyba jedną z największych zalet jest świeże powietrze w domu, bez konieczności otwierania okien. Poza tym rekuperator dba również o utrzymanie wewnątrz optymalnej wilgotności powietrza (około 40-45%), dzięki czemu odczucie ciepła jest całkiem inne – przyjemniejsze. Urządzenie jest też wydajne pod kątem wyciągania zapachów, a w kuchni, podczas gotowania bigosu czy smażenia czegokolwiek bywa różnie. Bez użycia okapu, po niecałej godzinie można o nich zapomnieć. Rekuperator posiada system filtrów, które wyłapują zanieczyszczenia i chronią nasz dom przed dostawaniem się insektów. Dzięki temu w domu jest mniej kurzu 🙂 Ciekawe jest również to, że jeśli w pomieszczeniu z wyciągiem ustawimy suszarkę ze świeżym praniem, to po kilku godzinach jest suche.

Dzisiaj możemy stwierdzić, że wentylacja grawitacyjna odchodzi do lamusa. Z powodzeniem zastępuje ją wentylacja mechaniczna, a najlepiej z odzyskiem ciepła. Jeśli macie wątpliwości co do instalacji rekuperatora w swoim domu, to dajemy Wam słowo, że będziecie z tego urządzenia zadowoleni i na pewno odnajdziecie w nim wiele zalet.

rekuperator w domu szkieletowym
Aplikacja Dimplex, dzięki której mamy możliwość podglądu i sterowania całym systemem ogrzewanie-wentylacja

4 thoughts on “Rekuperator w domu szkieletowym”

  1. W dotychczasowych miejscach zamieszkania mieliśmy do czynienia tylko z wentylacją grawitacyjną. Teraz gdy mamy mechaniczną, w dodatku z odzyskiem ciepła to możemy śmiało stwierdzić że atmosfera w domu jest wiele przyjemniejsza. Naprawdę polecamy.

 1. Witam serdecznie.
  Moglibyście napisać coś więcej o GWC?
  Trzeba rurę przewidzieć na etapie lania fundamentów? Na jakiej głębokości powinna być ta rura?
  Pisaliście coś o rozdzielaczu… Moglibyście coś więcej napisać? Myślałem że rozdzielacz jest razem z rekuperatorem…
  Z góry dziękuję 😊

  1. Witam,
   Dobrze jest jak się przewidzi wprowadzenie rury od GWC na etapie fundamentów – potem nie trzeba kłuć czy wiercić w betonie. W ziemi rurę zakopuje się na głębokości poniżej strefy przemarzania, w Polsce średnio 150 cm p.p.t. Jeśli chodzi o rozdzielacz, to jest to puszka, która rozdziela rury od rekuperatora na poszczególne anemostaty. W rekuperatorze jest wejście powietrza z zewnątrz, wyrzut na zewnątrz, nadmuch na dom i wyciąg z domu, także trzeba rozdzielać.
   Pozdrawiam 🙂
   M.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.